''Latvju bērni danci veda''

Tautas deju festivāls Krāslavā

2013.05.25

 Tā sanāca,ka divu dienu laikā notikumu bija pārpārēm,bilžu kaudze. Tāpēc tēmu mēģināšu dalīt pa blokiem un pakāpeniski šeit izvietot. 

     Šovasar, 25.maijā Krāslava uz vienu dienu kļūs par dejas galvaspilsētu. Šeit notiks  Latvijas bērnu tautas deju festivāls „Latvju bērni danci veda”, kurā piedalīsies apmēram 3,5 tūkstoši dalībnieku no visas Latvijas,  tie būs dejotāji vecumā no 6 līdz 19 gadiem.

Šie svētki tiek rīkoti līdz ar atmodas sākumu. Pirmie „Latvju bērni danci veda” festivāli notika Rīgā,  Lielajā Ģildē,  tad pamazām dejotāji sāka dejot pa visām  Latvijas lielākajām pilsētām.  Šogad tā būs Krāslava.

Festivālā Krāslavā 25. maijā paredzēts viens lielkoncerts estrādē un ielu koncerti, kur katrs kolektīvs rādīs šajā mācību gadā apgūto programmu.

Tiek aicināti arī visi pirkt un pārdot gribētāji uz Latgales kulinārā mantojuma un amatnieku darinājumu tirdziņu grāfu Plāteru pils pagalmā (Pils iela 6, Krāslava).

Rosība visā pilsētā būs jau no paša rīta, bet svētku dienas kulminācija būs plkst.18.00 Krāslavas estrādē.

 

Tāda un šai līdzīga informācija bija rodama internetā pirms pasākuma.

Jumpraviešu piedzīvojumi

Sākums,mēģinājums

Plāteru pils

Gājiens,koncerts

Karaļkalns


Maizes muzejs

2013.05.26

Aglonas maizes muzejs - aicinājums uz sarunu par maizi, maizes tapšanas procesu: svaigas maizes degustācija, zāļu tējas baudīšana, iespēja iegādāties Aglonas maizīti un konditorijas izstrādājumus. Maizes muzejā apmeklētājus uzņem pati saimniece latgaliešu tautas tērpā, ar latgaliešu tautas dziesmām un latgalisku uzrunu. Ciemiņu uzņemšanai sagatavots teatralizēts uzvedums, tā autore ir pati Vija Ancāne. Muzejā deg sveces, uz galda māla krūzēs kūp zāļu tēja, uz linu galdauta smaržo rudzu maize. Saruna sākas ar rudzu graudu atpazīšanu un izgaršošanu. Vija Ancāne savākusi desmitiem sakāmvārdu, ticējumu, pasaku, uzzinājusi ieražas, kas saistītas ar labības audzēšanu, maizes cepšanu un ēšanu. Te var ieklausīties, kā san vārpas, kā skan spriguļi. Te var iemācīties senas rotaļas un spēles, kas saistītas ar labību un maizi. Ciemiņiem ir iespēja pagaršot maizīti, iemēģināt roku dzirnavu griešanā vai pilnas graudu sētuves turēšanā. Vija Ancāne prot pastāstīt un arī pagatavot senos latgaļu ēdienus: krupnīku, veistekni, gruci un citus. Muzejā ir savākts simtiem lietu, kas saistītas ar graudu pārstrādi un maizes cepšanu: spriguļi, lizes, abras un citi. Neilgā laika sprīdī kopš Maizes muzeja atvēršanas to apmeklējuši jau tūkstoši ekskursantu no visām Latvijas vietām, kā arī ārzemnieki. Vija Ancāne ar visu savu sirdi godā ceļ Latvijas rudzu maizes klaipiņu. Ar savu lielo darba mīlestību, ar uzticību visam latviskajam, ar vēlmi jauniešos ieaudzināt cieņu pret savas zemes vēsture, Vija Ancāne tukšā vietā un no nekā izveidojusi muzeju, kurš šodien zināms jau visā valstī.

  Ko varu teikt no savas puses? Šis bija faktiski labi uztaisīts izzinošs ŠOVS. Lielisks paraugs,kā veidot sabiedrībai noderīgu vērtīgu biznesu. Varu tikai ieteikt visiem ,kas nokļuvuši tai pusē.

 Šķiet šis pasākums bija arī tas,kuru mana meitiņa visvairāk gaidīja. Izceptais kukulītis tika lolots un uzpasēts kā milzu dārgums. :)

.......................................................................UZ SĀKUMU